Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

KOČIČÍ  SMYSLY                                                              

 pět smyslů                                                                                      

1. TLAMIČKA A CHUT'

Kočka je vybíravá.Težko vmícháte nemocné kočce lék do potravy,protože to vždy pozná svým chut'ovým smyslem.    Na rozdíl od psů kočky namají rády sladké, i když některá rozmazlená zvířata si oblíbila sladké ovoce.

2. UCHO A SLUCH

Kočky mají velmi ostrý sluch a mohou vnímat i vysokofrekvenční tony o dvě oktávy vyšší, než to dokáže člověk.Kočka se dá vycvičit,aby rozlišovala a reagovala na různá slova, například na své jméno.Reaguje i na intonaci hlasu.

3. HMATOVÉ CHLUPY A HMAT

Hmatové vousy mají funkci antény,která kočce umožňuje identifikofat ve tmě předměty,které nemůže vidět.Kočka je citlivá na dotyk a na nejjemnější chvění reaguje každý chlup na jejím těle.

4. NOS A ČICH

Kočka je stanovištní typ zvířete,které si značkuje svoje území.Dělá to proto , aby varovala ostatní kočky v okolí.Čichový smysl je u kočky ještě posílen Jakobsonovým orgánem , který kočce umožňuje vnímat pachy tím , že doslova ochutnává molekuly látek na povrchu jazyka.To se nazývá " flemování ".

5. OČI A ZRAK

Ačkoliv kočka špatně vnímá barvy , její oči jsou zkonstruovány tak , aby mohly vnímat i to nejslabší světlo , a kočka tak může vidět i v nejhlubším šeru.Kočka má zrak lovce a její zorný úhel je ve srovnání s člověkem daleko širší , což ji umožňuje postřehnout i ten nejmenší pohyb kořisti.

 Obrazek

DOVEDNOSTI

SKÁKÁNÍ                                   

Všechny kočky jsou špičkovými atlety a mohou podat obdivuhodný repertoár skoků do dálky , výšky a při kličkování.Kočka může na jeden odraz vyskočit do výšky , která je pětinásobkem její vlastní výšky.Silné a svalnaté zadní končetiny a pružná páteř umožňuje kočkám rychlé obraty ve vzduchu s bezpečným doskokem na všechny čtyři , aniž by se zranily.Před odrazem kočka vždy zrakem přesně odhadne vzdálenost.

ŠPLHÁNÍ

Ze stromů nebo z plotu může kočka obhlížet své území a vyhledat kořist , aniž by sama byla spatřena.Šplh vzhůru je pro ni relativně snadný , protože má silné zadní končetiny a může se dobře přidržovat stromu drápy.Slézání dolů může být obtížnější.

BALANCOVÁNÍ

Kočka má výjimečnou koordinaci pohybů založenou na velmi účinném systému vysílání signálů ze svalů do mozku.Když kočka přechází po úzké ploše , používá ocas k vyrovnávání rovnováhy jako provazochodec dlouhou balanční tyč.

OBRACECÍ REFLEX

Kočičí rovnováha a koordinace jsou vyjímečné , a proto si lidé myslí , že kočka může přežít i pád z velké výšky.Není to vždy pravda .( kočka vždy dopadá na všechny čtyři zároveň )

 

ODHADOVÁNÍ KOČIČÍ NÁLADY                                                                                                                 

JAZYK TĚLA

SPOKOJENÁ                   

                              

Kočka vás může pozdravit vysoko vztyčeným ocasem , jehož špička bude měřovat mírně dopředu.Vztyčený ocas u kočky znamená , že je spokojená a plná sebedůvěry.

AGRESIVNÍ

Leží-li kočka na zádech , neznamená to vždy , že se podřizuje dominantnějšímu jedinci.Vleže kočka může velmi působivě vyhrožovat předvedením svých zubů a drápů.

DEFENZIVNÍ

Kočka , která chce strategicky ustoupit , zůstane několik minut v klidu.Její pozornost je plně soustředěna , upřeně zírá a uši má nastraženy kupředu , aby zachytily i ten nejjemnější zvuk.

PŘEDENÍ pro potěšení

Příst dovedou pouze kočky.Obvykle tak oznamují , že jsou uvolněné a spokojené.  

                

                                Obrazek     

 

KOČIČÍ VOLÁNÍ

Hlasový repertoár kočky velmi rozsáhlý.Obsahuje více než 16 různých zvuků. Kočičí volání zahrnuje jak mručení , bojové skřeky , tak i volání kočky v říji.Intonací vyjadřuje různé nálady i kočičí m ňoukání.

SPOLEČENSKÉ KONTAKTY

Otírání se o lidi není jen roztomilý kočičí zvyk.Kočka tak značkuje své území , protože má pachové žlázy rozmístěné nejen v okolí ocasu a končetin , ale i v obličeji.

BLÍZCÍ PŘÁTELÉ

Kočky patřící do jedné domácnosti se navzájem při setkání zdraví.Dotýkají se nosy a otírají se o sebe těly.Jestliže jsou ze stejného vrhu nebo spolu vyrůstaly , pečují si navzájemně o srst , hrají si spolu a společně i spí.

KOČKA JAKO DOMÁCÍ MILÁČEK

Péče o ně je snadná , jsou čistotné a brání lidská obydlí před hlodavci.Kočky jsou něžnými a věrnými společnicemi.

ZÁKLADNÍ TYPY KOČEK

Existuje přes 100 kočičích plemen.

 

SFINX    

Obrazek

                                                                                

KRÁTKOSRSTÁ

Obrazek

DLOUHOSRSTÁ

Obrazek

ANGORSKÁ

(neni foto)

REX

Obrazek

EXOTICKÁ

Obrazek

MAINSKÁ MÝVALÍ

Obrazek

MANSKÁ (bez ocasu nebo s malým ocasem)

Obrazek

ŽELVOVINOVÁ

Obrazek

SIAMSKÁ

Obrazek

 

(některé informace jsem čerpala z knihy JÁ KOČKA )     

  Obrazek